• Kategorie
  • Szukaj
  • Laktatory elektryczne

Podczas wielomiesięcznych przygotowań na narodziny dziecka, zakup odpowiedniej wyprawki dla przyszłych rodziców okazuje się nie lada wyzwaniem. Najczęściej zaczynamy od urządzania pokoiku, wybieramy odpowiednie łóżeczko, wózek i garderobę. Na liście ważnych gadżetów ułatwiających opiekę nad maleństwem znajdują się również elektryczne nianie i wiele innych. Niestety często  zapominamy o laktatorach elektrycznych. Wiele przyszłych mam najpierw woli sprawdzić, czy w ogóle będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, jednakże urządzenie to wykorzystywane jest obecnie praktycznie przez większość kobiet karmiących piersią.


Najnowsze laktatory elektryczne są przede wszystkim praktycznym aspektem, każdej mamy. Szeroka gama dostępnych na rynku laktatorów elektrycznych nie  od razu ułatwia nam wybór — dobrze mieć jednak wiedzę na temat opisywanego  sprzętu i w rezultacie zakupić odpowiedni model, dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb.

Jaki laktator elektryczny wybrać dla siebie?

W czasie wyboru odpowiedniego urządzenia, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. 


Obecnie największą popularnością cieszą się laktatory elektryczne zamiast ręcznych, ze względu na dużo szybszą i łatwiejszą obsługę urządzenia. Za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w laktatorze odpowiada silnik, który wyklucza ręczne pompowanie. Laktator elektryczny pozwala na skuteczne i dokładne odciąganie pokarmu bez zbędnego wysiłku. 


Model Canpol EasyStart oferuje trzystopniową regulację siły ssania, a co najważniejsze wzorowany jest na naturalnym, dwufazowym rytmie ssania malucha. 


Fazą pierwszą jest odwzorowanie szybkiego ssania, które stymuluje wypływ pokarmu z piersi. Fazą drugą z kolei jest odzwierciedlenie wolnego poboru pokarmu. Kolejnym plusem jest niezwykle komfortowa nakładka, masująca piersi. Nowoczesny laktatory elektryczny posiada również dwa typy zasilania, w tym bateryjne i sieciowe, które umożliwiają wykorzystywanie urządzenia w domu, jak i w podróży. Laktator elektryczny odpowiednio reguluje laktację, chroni piersi przed zastojami pokarmu, a także skutecznie ułatwia karmienie. Polecane laktatory elektryczne pracują bardzo cicho, pozwalając na wyciszenie podczas wykonywania poboru pokarmu. Do zestawu laktatora Canpol EasyStart dołączony jest również adapter, który ułatwia odciąganie pokarmu do wszystkich butelek i pojemników marki Canpol Babies.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego laktatora elektrycznego?

Wybrany sprzęt powinien być intuicyjny i łatwy w obsłudze. W opakowaniu powinny znaleźć się pojemniki do przechowywania pokarmu oraz specjalistyczna butelka szerokootworowa. Dodatkowo polecane laktatory elektryczne powinny posiadać wszelkie atesty bezpieczeństwa, odpowiednią certyfikację jakości oraz kilkuletnią gwarancję producenta. Produkt powinien być dokładnie zamknięty i zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi, jakie mogą pojawić się w czasie transportu. 


Na rynku dostępne są także laktatory pojedyncze i podwójne. Laktator pojedynczy będzie dedykowany mamom, które sporadycznie odciągają pokarm, zaś laktator podwójny będzie pobierał mleko z obu piersi. Wybór zatem jest indywidualny.


Należy pamiętać, że odpowiednio dobrany sprzęt ma ułatwiać i stymulować produkcję pokarmu, aby w rezultacie posiłek dziecka był jeszcze bardziej energetyczny. 

Co zrobić w przypadku trudności z zainicjowaniem procesu laktacji?

Najtrudniejsze są zawsze pierwsze doby po narodzinach. Niektóre kobiety od razu widzą, jak dziecko szuka piersi i nie ma problemu z nauką ssania, inne z kolei borykają się dłuższą chwilę z przystosowaniem noworodka do karmienia piersią. W przypadku, gdy dziecko jeszcze nie ma wykształconego odruchu ssania, warto porozmawiać z konsultantem od laktacji. On również pomoże dobrać idealny model laktatora elektrycznego.


Jeżeli jednak kobieta nadal przebywa z maluchem w szpitalu warto, wypróbować szpitalnego laktatora z programem inicjacji, który pozwoli kobiecie rozwinąć laktację, a dziecko etapowo będzie uczyło się ssania. 


Dużym plusem jest możliwość wypożyczenia laktatora i przetestowania go. Gdy wybrany produkt sprawdzi się w codziennym życiu, można będzie bez przeszkód go zakupić. W większości szpitali na oddziałach położniczych laktatory próbne są dostępne dla pacjentek. 

Jak optymalnie korzystać z laktatorów elektrycznych? 

Po pierwsze, warto przed tą czynnością się zrelaksować i wyciszyć. Kobieta, która ma zamiar pobrać pokarm, powinna siedzieć prosto i wygodnie. Nie ma potrzeby pochylania się do przodu. Po krótkim przygotowaniu należy nacisnąć start, a laktator elektryczny rozpocznie swoją pracę. 


Karmienie piersią dla wielu kobiet to pewnego rodzaju misja, często poparta szeroką wiedzą na temat wysokiej jakości mleka matki. Dodatkowym plusem jest również oszczędność pieniędzy i czasu. W naszej ofercie uwzględniliśmy m.in. takie modele laktatorów jak Natural Nursing 3w1. To urządzenie, które efektywnie dopasowuje siłę ssania i pozwala szybko oraz wygodnie ściągnąć pokarm. Pracuje cicho i nie powoduje uczucia skrępowania podczas ściągania mleka.